KATEGORİLER

Diğer Sitelerimiz

Doğalgaz ile hesaplı ısınmanın yolları

Aralık ayıyla birlikte bütün yurtta hava sıcaklığı düştü, kış kendini hissettirdi. Kış aylarında vatandaşları düşündüren doğalgazla ısınma maliyetlerini düşürmek için yapılması gerekenler uzmanlara sordu.

BAYMAK YOĞUŞMALI KOMBİ TERCİH EDİLMELİ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Satman, bireylerinin yaş durumu, ailede bebeğin bulunması ve fertlerinin kilo yapısının ısınmanın şiddetini doğrudan etkilediğini hatırlattı. Doğalgaz tüketimi ile ısı yalıtımının direkt bağlantılı olduğunu vurgulayan Satman, binalarda ”mantolama” işleminin tasarruf açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Kombilerin kalitesi ve binaların yapısının, paranın cüzdanda kalması için en önemli faktör olduğunu söyleyen Satman, baymak yoğuşmalı kombiye vurgu yaptı. Yoğuşmalı kombilerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu hatırlatan Satman, aradaki maliyet farkının 3 yılda enerji verimliliğiyle eşitleneceğini açıkladı.

KOMBİ YERİNE MERKEZİ SİSTEM

Satman, merkezi sistemlerin yerini kombilere bırakmasıyla doğalgaz sarfiyatının arttığını belirterek şöyle devam etti:

”Enerji verimliliğinde merkezi sistem her zaman doğru olan yoldur. Çünkü, kombilerin, 2-3 gün yakılmamasıyla birlikte evin ısınması için ekstra bir doğalgaz sarfiyatı meydana gelecek. Bir evde ilk önce duvarlar ısınır, daha sonra evin içi gerekli sıcaklığa gelebilir.”

Satman, merkezi sistemde adaleti sağlamak için ”yakılan kadar bedel ödemeyi” sağlayan ısı ölçerlerin her daireye yerleştirilmesinin şart olduğunu belirtti.

”ISI AYARINI KOMBİDEN YAPIN”

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan ise, doğalgazı tasarruflu kullanmak için çok basit olan bazı kurallara uymanın yeterli olduğunu vurgulayarak, vatandaşları şöyle uyardı:

”Isı kayıplarının büyük bir bölümünün duvarlarda gerçekleştiği göz önüne alınırsa kolon ve kirişler öncelikli olmak üzere uygun yalıtımın yapılması ısı kaybını azaltacaktır. Ayrıca radyatörlerin ahşap mobilyayla kapatılmaması ve perdelerin radyatörleri örtmeyecek şekilde tasarlanması büyük oranda tasarruf sağlayacaktır. Kombi ve kazan gibi yakıcı cihazların bakım ayarlarının en az yılda bir kez yetkili servis elemanlarına yaptırılmasıyla tasarruf sağlanabilir. Sıcak su kullanımında, ısı ayarı kombiden yapılmalıdır. Baca kontrollerinin de yılda en az bir kez yapılması, baca gazı zehirlenmelerinin önüne geçilmesi açısından da önemlidir.”

”TSE’Lİ KOMBİ KULLANIN”

40 yıllık doğalgaz teknisyeni olan İstanbul Doğalgaz Sıhhi Tesisat ve Kalorifer Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Biter de, doğalgazla çalışan cihazlara dikkati çekti. ”TSE’li dediğimiz ürünlerin dışında başka cihazların tercih edilmemesi gerekir. Evlere yan sanayi cihazların takılması nedeniyle doğalgazın yanması tam randıman vermiyor” diyen Biter, yürürlüğe giren yasaya göre, termostatlı vanası bulunmayan radyatörlerin odalarda kullanımının yasaklandığını hatırlattı. Biter, faturalarda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için radyatör ve kombilerin bakımının yetkili kişilere veya baymak kombi servisi teknisyenlerinine  yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı.


Etiketler:


Yorumlar

Yorum yapın

HAVA DURUMU

CANAKKALE

DUYURULAR

demirdöküm servisi baymak kombi servisi demirdöküm servis ferroli servisi ferroli kombi servisi protherm servisi vaillant kombi servisi demirdöküm servisi dolcevita servisi Evden Eve Nakliyat Merkezi protherm servis